Detail

Animované filmy hotové

Petr a jeho právo na rodinu

Zajímá vás, jaké to je, když děti nevyrůstají v úplné rodině a kde jediný rodič má velmi zvláštní představy o péči o děti? Pak se podívejte na příběh Petra a jeho nezralé maminky. Nebojte se, příběh nemá úplně smutný konec, i když vás jistě napadne spousta otázek, které se týkají Petrovy budoucnosti. Sledujte příběhy Petra v naší galerii.

Jirka a právo na vzdělání

Máte doma dítě školou povinné a školní docházka je tak trochu noční můrou? Zkuste se na to podívat očima vašeho dítěte a braňte jeho právo na vzdělávání, které mu pomůže najít v životě místo, kde se bude moci rozvíjet svoje silné stránky. Příběh Jirky najdete v naší galerii.

Příběh Evičky a předsudky v nás

V tomto roce jsme v Evropě svědky nebývalé vlny migrace lidí ze vzdálených kultur s odlišnými životními zkušenostmi, s jinými hodnotami, než na které jsme v Evropě zvyklí. Jak můžeme integrovat do společnosti neznámé prvky, když jsme od narození pod vlivem nejrůznějších předsudků a stereotypů, které pramení původně z neporozumění, z neznalosti, ze strachu z neznámého, z pocitu ohrožení?  A jak to nakonec ovlivní obě strany, většinovou společnost i příslušníky menšin? Sledujte příběh Evičky v naší galerii.

Eliška - Práva a povinnosti - na co občas zapomínáme?

Pokud už máte starší puberťáky, nenechte si ujít Elišku. Výchova dětí v tomhle období je plná nástrah. Děti testují meze své své svobody a občas narazí. Rodiče to staví do situace, na kterou nebývají připraveni, a reagují přehnaně demonstrativními zákazy a výchovnými opatřeními. Tím mohou spustit lavinovou reakci “odplaty” za porušování práv, kterých si je mládež už dobře vědoma. Sledujte příběh Elišky v naší galerii.

Kevin - právo na ochranu soukromí, cti a pověsti

Příchod dítěte do nové rodiny je vždycky velkou změnou a zátěží pro obě strany. Je třeba mít na paměti, že děti mají své potřeby a práva. Občas mají pečující osoby svérázné představy o výchově, ignorují doporučení odborníků a domnívají se, že je prosadí za každou cenu. Někdy může být cena příliš vysoká. Sledujte příběh šestnáctiletého Kevina, který přišel nejdřív o oba rodiče a pak i o dědu. Proč to nakonec muselo dojít tak daleko? Sledujte příběh Kevina v naší galerii.

Lucka - právo na společný život s rodinou, právo na informace

Příběh Lucky a jejího brášky ukazuje, že děti potřebují včas informace o tom, co se děje v jejich rodině. S rozvody nic nenaděláme, ale dospělí by se při rozhodování měli ohlížet především na zájmy svých dětí.
Pocit křivdy a vztek jsou nejhoršími spojenci. V boji proti partnerovi se děti často stávají “zbraněmi nejtěžšího kalibru”. A zástupci institucí někdy neumějí s “hlasem dětí” pracovat.
Na koho se mohou dospělí obrátit, když jim vztah přestane vyhovovat? Sledujte příběh Lucky v naší galerii.

Tomáš - právo zapojit se do rozhodovacích procesů

Tomáš  má dilema. Vyrůstá u babičky, protože se o něj jeho vlastní matka nedokázala řádně postarat. Ta však zničehonic přijde s nápadem, že se o Tomáše začne starat sama. Tomáš ví, že by to babička nesla těžce, kdyby odešel. Byl by nejraději, kdyby všechno zůstalo při starém. Tlak obtížného rozhodnutí neunese a plánuje útěk, aby se vyhnul jednání na OSPODu. Naštěstí potká někoho, kdo mu poradí, jak situaci vyřešit. Tomáš sice dostane právo, aby se rozhodl, ale nikdo mu jeho rozhodnutí nedokáže usnadnit. Jeho právo bylo naplněno formálně, aniž by mu někdo vysvětlil, jaké mohou motivy jednání jeho matky, jaké následky by změna přinesla. Zůstal na všechno sám. Sledujte příběh Tomáše v naší galerii.

Jakub - právo na ochranu

Jakub je malý chlapec, který vyrůstá s matkou trpící schizofrenií bez povšimnutí zdravotně-sociálních služeb i oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Matka v jednom záchvatu podpálí domek, v němž bydlí. Hasiči požár uhasí a Jakub se dostane do dětského domova. Všeho se bojí, není zvyklý na kontakt s lidmi. Neví, jestli se s matkou ještě někdy uvidí. Stejně tak není jisté, jestli o něj matka bude schopná řádně pečovat. Příběh ukazuje, že systém péče o ohrožené děti má svá slepá místa: sociálně vyloučené lokality, matky samoživitelky a matky trpící psychickými obtížemi. Sledujte příběh Jakuba v naší galerii.

Napsat komentář